امروز چهارشنبه 1403/04/27 :: تعداد کل بازدید 605731 مرتبه :: کاربران انلاین 208 نفر

سقط مکرر

 

سقط جنین یا "از دست دادن بارداری" زمانی است که بارداری قبل از هفته 20 خود به خود به پایان می رسد. "سقط جنین مکرر" اصطلاح پزشکی برای زمانی است که فرد 2 یا بیشتر سقط داشته باشد.

 علت سقط مکرر چیست؟ 

در برخی موارد، سقط مکرر کروموزوم ها ساختارهایی در سلول ها هستند که حاوی هزاران ژن هستند. مشکلات کروموزومی معمولاً به طور اتفاقی رخ می دهد. اما گاهی اوقات به این دلیل اتفاق می افتد که والدین مشکل کروموزومی دارند. خطر مشکلات کروموزومی نیز با افزایش سن افزایش می یابد.

 • شرایطی که در آن چیزی شکل داخل رحم شما را تغییر می دهد
 • یک وضعیت خودایمنی : هنگامی که شما یک بیماری خودایمنی دارید، سیستم ایمنی شما (سیستم مبارزه با عفونت) به جای عفونت به بافت های سالم بدن شما حمله می کند.
 • سایر شرایط پزشکی : اگر مشکلات پزشکی خاصی دارید، این می تواند علت سقط های مکرر باشد. به عنوان مثال می توان به دیابت، بیماری تیروئید، مشکلات لخته شدن خون یا مشکلات هورمونی اشاره کرد.
 • با این حال، در بسیاری از موارد، پزشکان نمی دانند که چرا سقط مکرر اتفاق می افتد.

چرا سقط مکرر دارم؟ 

برای اینکه بفهمید چرا سقط مکرر دارید، پزشک یا پرستار شما موارد زیر را انجام می دهد:

 • با شما صحبت کنید و در مورد بارداری های گذشته، دوره های ماهانه و شرایط پزشکی خود بپرسید
 • یک معاینه از جمله معاینه لگن انجام دهید
 • آزمایش‌های خون انجام دهید : این آزمایش‌ها شامل آزمایش‌هایی برای بررسی سیستم ایمنی، سیستم لخته شدن خون و سطح هورمون‌ها می‌شود. آنها همچنین شامل آزمایش هایی برای بررسی برخی شرایط پزشکی مانند بیماری تیروئید یا دیابت هستند.
 • آزمایش تصویربرداری برای بررسی رحم خود انجام دهید : پزشک شما می تواند انواع مختلفی از آزمایشات تصویربرداری را برای بررسی رحم شما انجام دهد. یکی از آزمایشات رایج، نوع خاصی از سونوگرافی است. (سونوگرافی از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از داخل بدن استفاده می کند).
 • آزمایشی برای مشاهده داخل رحم خود انجام دهید: این شامل قرار دادن یک لوله نازک با دوربین و نور در انتهای آن به داخل واژن و به سمت داخل رحم است.
 • آزمایش کروموزومی روی خود و پدر نوزاد انجام دهید : قبل و بعد از آزمایش با یک مشاور ژنتیک صحبت خواهید کرد. این فردی است که در زمینه مشکلات ژنتیکی تخصص دارد.
 • بسته به شرایط فردی شما ممکن است آزمایشات دیگری نیز داشته باشید.

سقط مکرر چگونه درمان می شود؟ 

 • اگر پزشک یا پرستار شما علت احتمالی قابل درمان را پیدا کند، آن را درمان خواهند کرد. درمان ممکن است به بهبود شانس شما برای داشتن یک بارداری موفق کمک کند.
 • به عنوان مثال، گاهی اوقات می توان مشکلات رحم را با جراحی درمان کرد. برخی از مشکلات پزشکی، ایمنی یا هورمونی را می توان گاهی با دارو درمان کرد.

آیا کاری وجود دارد که به تنهایی بتوانم برای جلوگیری از سقط جنین دیگر انجام دهم؟ 

هیچ راه مطمئنی برای جلوگیری از سقط جنین دیگر وجود ندارد. اما ممکن است بتوانید با اجتناب از سیگار، الکل، کافئین و سایر داروها یا داروهایی که توسط پزشک یا پرستار تجویز نشده اند، شانس ابتلا به این بیماری را کاهش دهید. همچنین می توانید سعی کنید وزن مناسبی داشته باشید و قبل از بارداری مصرف مکمل های اسید فولیک را شروع کنید.

آیا روزی می توانم بچه دار شوم؟ 

اکثر افرادی که سقط مکرر دارند می توانند در آینده بچه دار شوند.

زمانی که قصد بارداری دارید و سپس به محض اینکه فکر می کنید باردار هستید، به پزشک یا پرستار خود اطلاع دهید. پزشک یا پرستار شما می تواند بارداری شما را تحت نظر داشته باشد تا مطمئن شود که به طور طبیعی در حال رشد است.

چگونه می توانم پشتیبانی دریافت کنم اگر با مشکل مواجه هستم؟ 

سقط جنین مکرر می تواند بسیار سخت باشد. اگر برای مقابله با آن مشکل دارید، با پزشک یا پرستار خود صحبت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا یک مشاور پیدا کنید تا با او صحبت کنید.

برخی از افراد نیز رفتن به یک گروه پشتیبانی برای افرادی که در شرایط مشابه هستند مفید است.

کپی رایت@2017 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به گروه برنامه نویسی آیسیز میباشد